Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

Żywienie kota

luty2020 Koty są bardziej podobne do nas niż myślimy. Dzielą z nami choroby cywilizacyjne jak żadne inne zwierzę na ziemi. Podobnie jak ludzie, koty, muszą czasem jeść karmy które zawierają jakieś ważne dla ich diety składniki (wyższy procent jakości białka dla kotek w ciąży), lub ich nie mają lub wręcz należy je wykluczyć z kociej diety (mniejszą ilość tłuszczy dla kotów otyłych,sterylizowanych). Dlatego też stworzono na kocie potrzeby szereg specjalnych, weterynaryjnych karm. Dzisiaj postaram się w skrócie opisać dlaczego są one takie ważne i dlaczego warto karmić kota takimi karmami.

Już na samym początku należy wspomnieć, że karmy weterynaryjne służą rekonwalescencji naszego kota lub wspomagają go w walce z różnymi dolegliwościami i chorobami. Karmy weterynaryjne, które powinny być dostarczane kotu “na wszelki wypadek” co niestety ma czasem miejsce u niedoświadczonych hodowców, którzy myślą, że pomagają swojemu pupilowi tak naprawdę mu szkodząc.

Chore łakomczuchy

bezan1Psy są łakomczuchami: chętnie jedzą przy każdej nadarzającej się okazji. Gdy znajdą na śmietniku cuchnącą kość, najczęściej nie potrafią się pohamować, nawet gdy zostały w domu nakarmione. Wiele psów się przejada i z tego powodu wymiotuje częściej niż inne zwierzęta. Nie należy się tym zbytnio przejmować.

Uporczywe wymioty

Musimy się jednak zaniepokoić wtedy, gdy wymioty są uporczywe i gwałtowne lub połączone z krwią. Może to świadczyć o zatruciu, ostrym zapalaniu trzustki lub wątroby bądź chorobie zakaźnej np. parwowirozie, nosówce czy leptospirozie. Wszystkie te dolegliwości wymagają natychmiastowej pomocy lekarza weterynarii, gdyż mogą skończyć się śmiercią zwierzęcia.

Skręt żołądka

Ostre wymioty mogą świadczyć też o skręcie żołądka, co wymaga natychmiastowej operacji. Dolegliwość można rozpoznać po tym, że pies po zjedzeniu obfitego posiłku staje się ospały i ciężko dyszy. Jego brzuch jest wzdęty. Zbierające się w żołądku gazy nie mają ujścia. Jest to bardzo niebezpieczne: powoduje utratę przytomności i kończy się śmiercią. W warunkach domowych nie można psu pomóc. Nie należy więc zwlekać z pojechaniem do weterynarza.

czym karmić kotaProdukty - czy karmić nimi kota?

 

  • Szczególne wymagania kota - metabolizm kota jest inny niż człowieka i psa. Dlatego kot może sę łatwo zatruć substancjami nieszkodliwymi dla człowieka i psa. Np. aspiryna rozkłada się w organizmie człowieka w ciągu 4-6 godzin. Podczas gdy w organizmie kota rozkłada się po 38 godzinach. W skutek tego kot może się łatwo zatruć salicylatami.
  • Woda - kot musi mieć zawsze miskę świeżej wody, bez względu na rodzaj diety jaką dostaje. Woda nie może być zastąpiona mlekiem ani innymi płynami. Koty nie znoszą chloru dlatego woda dla nich musi być przegotowana lub przynajmniej powinna odstać przez pare godzin. Można im też dać trochę wody gazowanej.

(ceny sa orientacyjne, wyliczenie było robione w 2002 roku ale ogólnie koszty się nie zmieniły)

Koszt utrzymania 5 kotów na przykładzie kotów, które obecnie mam pod opieką. Są to w zasadzie koszty z górnego pułapu np. wiosna, gdy koty jedzą dużo. W rzeczywistości żwirek starcza na dłużej, a chrupek nie zjadają wszystkich.

Więcej artykułów…

Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.