Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

Ruja objawia się:
  • głośnym miałczeniem, pomiałkiwaniem, trwa to właściwie cały czas z przerwami na sen
  • ociera się o człowieka, domaga się głaskania, a gdy pogłaszcze się ją po grzbiecie wygina grzbiet do dołu, wysuwając pupę do góry
  • kotka tarza się po podłodze zwijając się jak gąsienica i trąc tyłem głowy o podłogę
  • przywiera przednimi łapami do podłogi i wygina pupę do góry
  pupers1
Charakterystyczna poza kotki w rui.
Wygięty grzbiet, kuper do góry i ogon przesunięty na bok.


  pupers2
Kotka wije się po podłodze, trąc głową o dywan.

  pupers3
Kotka zachęca kocura, przysuwa się do niego i nadstawia się.
Na zdjęciu powyżej przypadku jest to kocurek wysterylizowany.
Nie przeżywał on bynajmniej cierpień, że nie może stanąć na wysokości zadania jako koci mężczyna.
Po prostu nie bardzo wiedział o co chodzi i co kotka od niego chce
(mimo, że miał już takie doświadczenia i spłodził kociaki).


Są to główne objawy rui u kotki, która bardzo męczy się nie mogąc zaspokoić potrzeby przedłużania gatunku. Nie jest to romantyczna miłość do przystojnego kocura z sąsiedztwa lecz po prostu jej ciało przygotowane jest do wydania na świat młodych i domaga się aby nastąpiło zapłodnienie. Wielu ludzi doszukuje się w zachowaniu zwierząt obyczajów ludzkich. Tymczasem kotka w rui to nie jest dziewczyna, która cierpi bo nie pozwolono jest wyskoczyć na randkę. Kotka czuje przykry dyskomfort w swym ciele. Sterylizacja kotki zapobiegnie znoszeniu przez nią takich cierpień.

 

Jak postępować z kotką w rui:
  • ruja u kotki to nie jest to samo co cieczka u psa - kotka nie krwawi i nie musi chodzic w kubraczku
  • pierwsza ruja pojawia się bardzo różnie - najwcześniej ok. wieku 6 miesięcy, a najpóźniej w wieku ok. półtora roku. Kotka, która urodziła i odchowała kocięta, bardzo szybko dostaje rui, nawet gdy kocięta mają 6 tygodni.
  • Ważne! - nie można dopóścić aby kotka w rui uciekła z domu. Kotka będzie próbowała uciec w poszukiwaniu samca i najczęściej już nie wróci.
  • częstotliwość i czas trwania rui też jest różny - kotka ma ruję co miesiąc lub co kilka miesięcy, ruja trwa od 2 dni do 2 tygodni (u młodej kotki ruja trwa krócej).
  • ruję można wyciszyć, jednak robi się to przy pomocy leków bardzo szkodliwych dla kotki (groźba ropomacicza) i wtedy bardzo szybko trzeba zapisać kotkę na sterylizację
  • najlepszym sposobem (i najbezpieczniejszym dla kotki) uniknięcia rui jest sterylizacja. Sterylizację kotki przeprowadza się po pierwszej rui (kotka nie musi a nawet nie powinna raz urodzić). Niektórzy lekarze są zdania, że sterylizacja przed pierwszą rują (u kotki przynajmniej 6-miesięcznej) zapobiega nowotworom sutek.

 

Niekiedy osoby wahają się czy poddać kotkę sterylizacji bo to oznacza pozbawienie jej szczęścia macierzyństwa. Kobieta, która nie może mieć dzieci, cierpi z tego powodu. Wyobraża sobie jak trzyma niemowlę w ramionach, jak je karmi i przewija, widząc dzieci na ulicy wyobraża sobie, że to mogłoby być jej dziecko. Tymczasem zwierzęta nie mają zdolności abstrakcyjnego myślenia i nie mogą sobie wyobrazić siebie jako matki z kociętami. Kotka nie mysli co by było gdyby bo nie umie zrozumieć myslenia warunkowego ani koncepcji przeszłości i przyszlości. Gdy małe się urodzą, mózg kotki dopiero wtedy odczytuje informację jak się nimi opiekować. Gdy małe mają ok. 4 miesięcy sygnały w mózgu ustają i kotka odpycha małe, zapomina, że jest matką.
Zabawne jest, że nawet wysterylizowana kotka, a nawet kocur mogą przeżywać macierzyństwo. Zdarza się, że małe kocięta zabrane z ulicy do domu szukają dorosłego kota, który zastąpi im matkę. Nie potrafią odróżnić płci i czasem potencjalną mamą jest kocur. Koty są różne, jeden odpędzi małego, a inny przygarnie dzieciaka i stanie się przybraną mamą lub tatusiem, jeśli jest to kocur i zapewni mu macierzyńską opiekę z wyjątkiem mleka.

 


 

Znalezienie dobrych domów dla kociąt jest trudne. Dlatego nie rozmnażajmy niepotrzebnie kociąt aby potem oddać je komuś, kto chce zabawki dla dziecka, a potem się znudzi i wyrzuci stworzenie na mróz.
Jeśli ktoś chciałby mieć w domu przez jakiś czas małego ślicznego kotka, może zostać wolontariuszem jakiejś organizacji prozwierzęcej, które często potrzebują osób mogących czasowo przechować kocięta i dorosłe koty.

 


 

Mój kocur Filutek (na zdjęciu powyżej) spłodził kocięta, gdy miał 6 miesięcy. Gdy nadszedł czas jego sterylizacji usłyszałam straszny wyrzut: zostałam oskarżona, że chcę pozbawić uciech kota, który już je poznał i będzie wiedział co traci, będzie cierpiał nie mogąc zaspokoić kotki... W opisanej wyżej sytuacji, zachęcany przez piękną kotkę, Filutek nie cierpiał, że "już nie może", lecz raczej nie za bardzo wiedział o co chodzi. Zabrakło hormonów, które powinny mu powiedzieć co ma w takiej sytuacji robić i co ta sytuacja w ogóle oznacza i w ogóle nie wiedział co stracił.


Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.