Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

Kot w sztuce

Koty pojawiają się w sztuce rzadko, znacznie rzadziej niż psy. Koty były cichymi towarzyszami człowieka od czasów starożytnych i ich wizerunki przewijają się w malarstwie. Jako strażnicy domu i spichlerzy przed gryzoniami portretowane są w scenerii domowej lub wiejskiej symbolizując ciepło domowe. W starożytnym Egipcie ich talenty łowiecki zaskarbiły im cześć boską. Zaś na dworach arystokratycznych portretowane są jako towarzysze dzieci. Mruczące i przymilne koty były w sztuce często symbolami erotycznymi. Kot czyhający na ptaszka kojarzył się z uwodzicielem nastającym na cześć niewieścią. Chyba dopiero sztuka współczesna odkryła ich piękno.

Drodzy kociarze

Jeśli ktoś ma jakieś materiały na temat kota w sztuce (malarstwie, rzeźbie itp) i chciałby się przyczynić do rozbudowania tej strony, proszę napiszcie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


Prehistoria
Malowidło jaskiniowe w Gabillou w południowo-zachodniej Francji, które może przedstawiać kota.

Egipt

- przedstawienia kota pojawiają się na skorupkach, które Egipcjanie używali do zapisków. Koty były rysowane z ludzkimi atrybutami np. pasąc gęsi lub służąc myszom.
- koty pojawiają się na amuletach
- papirus z Księgi Zmarłych z 3200 p.n.e. przedstawia kota zabijającego Apopisa, węża i wroga boga słońca. Obraz ten symbolizuje słońce, które zwycięża noc.
- w okresie nowego państwa (1560-1080 p.n.e.) koty były przedstawiane w grobach królewskich

Okres grecko-rzymski
Koty pojawiają się rzadko.

- mozaika z Pompejów przedstawiająca kota chwytającego kaczkę
- płaskorzeźba z 5 wieku p.n.e. przedstawia kota walczącego z psem
- we Francji znaleziono stelę z okresu galijsko-rzymskiego przedstawiającą młodego człowieka z kotem
- w Muzeum Bordeaux znajduje się nagrobek z rzeźbą dziewczyny z kotem

Średniowiecze

Koty są przedstawiane rzadko. Do nielicznych wyjątków należy przedstawienie kot Tiberta w Przygodach Lisa Urwisa w katedrze w Strasgurgu. W kościele Saint-Germain-l'Auxerrois w Paryżu znajduje się rzeźba kota. Ilustrowany manuskrypt Bardzo bogate godzinki księcia de Berr, na obrazku Lutego pokazuje kota u stóp kobiety.

W 15 wieku kot pojawia się rzadko i raczej w tonacji satyrycznej:
- Benozzo Gozzoli (1468-1484) - Poświęcenie Abrahama,
- Michel Corneille - Ezaw sprzedaje pierworództwo Jakubowi,
- Luca Giordano
- Jan de Beer (1475-1518)

16 wiek

Albrecht Durer - Adami i Ewa - kot siedzi sobie spokojnie pod nogami pierwszych rodziców, nie zwraca uwagi na psa i mysz, ponieważ wtedy jeszcze grzech pierworodny nie zasiał powszechnej niezgody.

Kot pod nogami ludzi stał się klasyczką - pojawia się u artystów flamandzkich jak: Franz Pourbus Starszy (1570) i Pietr Jansz Saenredam (1797). Leonardo da Vinci przedstawiał koty w wielu realistycznych studiach.

17 wiek
Kot występuje jako symbol zła: Philippe de Champaigne (1602-1674) - Pielgrzymi w Emaus, Charles Le Brun - Śpiące dzieciątko Jezus 1655).
Kot pojawia się często w obrazach o tematyce Zwiastowania - nie rzadko kot jest tu symbolem zła.

Kot nierzadko symbolizował zło:
- Jerome Bosch - Garden rozkoszy ziemskich
- Święta rodzina - Baroccio (1563)
- Portret Rodziny - Georg Pencz (1541)
Na obrazach tych kot wpatrujący się w ptaszka, który jest symbolem Chrystusa, uosabia zło. Kot pojawia się na wielu obrazach Świętej Rodziny ( Leonardo da Vinci, Giulio Romano, Vermeyen, Murillo (moim zdaniem na obrazie "Święta Rodzina z ptaszkiem" jest piesek), Rembrandt, Frans Floris de Vriendt) ale ptaszka na nich już nie ma.

Kot pojawia się w obrazach o tematyce religijnej:
- Giuseppe Mazzuoli - Wesele w Kanie
- Paolo Veronese - Uczta w domu Leviego oraz Ostatnia wieczerza gdzie jeszcze raz kot śpiący u stup Judasza jest symbolem zła.

Walka psa z kotem jest symbolem walki dobra ze złem - znajdujemy ją w malowidle Cosimo Roselli Ostatnia wieczerza w Kaplicy Sykstyńskiej.

Kot pojawia się również w obrazach Nawiedzenia Panny Marii np. Theodor van Loon.

Kot symbolizuje zmysł wzroku w obrazach o tematyce ludzkich próżności:
- Alegoria Wzroku Jan Saenredam
- Wzrok Barent Fabritius
- Portret kobiety z kotem 1525, Bacchiacca
- Próżność Pietr Wtewael

Koci pazur symbolizuje przemijanie ziemskich rozkoszy: Dzieci bawiące się z kotem Jan Miense Molenaer, Koci pazur Prud'hon, Miłosierdzie Cornelis van Haarlem.

Barok
Koty pojawiają się w obrazach takich artystów jak: Jacques Callot, Abraham Bosse, David Teniers the Younger, Jordeans.
Gerard Terborch umieścił kota na obrazie Rodzina Grinder, a Velasquez na obrazie Tkacze. Niektórzy uważają, że kot jest tu symbolem wolności.

XVIII wiek
Malarze odkryli łowieckie taleny kotów i zaczęli je przedstawiać w scenach związanych z polowaniem: François Desportes, Jean-Baptiste Oudry, Gilles Colson i Louis Le Nain.

Szwajcarski malarz Gottfried Mind (1768-1814), nazywany Rafaelem kotów namalował wielką ilość obrazów z kotami. Niestety nie udało mi się znaleźć wiele reprodukcji w sieci.

Kot pojawia się w tle na obrazach takich malarzy jak np. Francois Boucher, Jean-Honore Fragonard, i Maurice Quentin de la Tour.

19 wiek

Koty pojawiają się na obrazach: Portert Julie Manet Augusta Renoira, Śmierć świni Louis Leopolda Boilly, May Belfort Toulouse-Lautreca i Studio Artysty Gustave Courbeta.

Oprócz słynnej Olimpi Edouard Manet narysował białego i czarnego kota w świetle księżyca.
Dwa białe kociaki na obrazie Gaugina "Skąd pochodzimy" symbolizują niewinność.
Gericault namalował białego kota pełnego melancholii i dobra.
W 20 wieku pojawia sie ogromna ilość kotów w sztuce. Koty malowali: Pierre Ponnard, Balthus, Theophile Alexandre Steinlein. Douanier Rousseau namalował portret Pierre Loti z kotem. Fernand Lager namalował swoją kochankę z kotem. Japoński artysta Foujita stworzyły mnóstwo autoportretów z kotem. Koty malowali również: Francis Picabia, Marc Chagall, Salvator Dali i Pablo Picasso.
Dopiero w 20 wieku koty doczekały się własnych portretów: Rapinou Suzanne Valadon, Lulu Vollarda I Sita Cecili Beaux.
Wielką miłośniczką kotów była Leonor Fini.

Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.