Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

Koty są z natury wścipskie i wchodza wszędzie. Nie mają ani leku wysokości ani klaustrofobii i bardzo ciekawią je rózne zakamarki. Może się jednak zdarzyć, że nie chcemy aby kot wchodził do niektórych pomieszczeń, otwierał szafki lub szafy.

Niektóre koty ucza się otwierania drzwi skacząc na klamkę. Wtedy prostym rozwiązaniem jest zainstalowanie gałki, której kot nie jest w stanie otworzyć.

Szczególną bolączką jest gdy kot otwiera szafki, wchodzi do środka, wywala zawartość na zewnątrz. Dużym problemem są rozsuwane drzwi. Koty z łatwością je otwierają. Kociarze radzą aby nie montować rozsuwanych drzwi jeśli w domu są koty.

Najczęściej nie chcemy żeby kot wchodził do szafy, zostawiał sierść na naszych ubraniach, wnosił żwirek z kuwety. Jedna z osób, która adoptowała kota z Fundacji canis, skarżyła się, że kot otwierał szafę, gdy ona była w pracy i wszystko wywalał.

Podobny problem jest gdy kot otwiera lodówkę. Niektóre lodówki mają tak delikatny zatrzask, że kot z łatwością może go otworzyć łapa. Kot Kacperek adoptowany z Canis szybko nauczył się otwierać lodówkę i myszkować w poszukiwaniu smakołyków. Jego opiekun blokował drzwi do lodówki kijem od szczotki.

 

Co robić w takich sytuacjach, gdy kot nauczył się otwierania rozsuwanych drzwi?

W moim przypadku trwało to tydzień zanim koty nie zaczęły otwierać rozsuwanej szafy w nowym mieszkaniu. Zaczęłam się głowić co robić w tej sytuacji. Szafa ma 2 skrzydła rozsuwanych drzwi. Jedne z nich zabezpieczyłam guma z haczykami - drugi haczyk przymocowałam do uchwytu szuflady obok. Było to rozwiązanie dobre ale prowizorka i trochę nie ładnie wygląda. Natomiast na drugie skrzydło nie miałam pomysłu. Póki co przystawiłam ciężkie krzesło, którego koty nie mogły przesunąć. Niby też dobre. krzesło łatwo odstawić. Ale niestety musi tam stale stać. Problem z zabezpieczeniem jest taki, że musi być ono łatwo otwieralne. Nie możemy np. zawiązać drzwi szafy sznurkiem, który trzeba co chwile odwiązywać. Myślałam o włożeniu jakiegoś patyka jako blokady ale musiałbym się schylać aby go podnosić.


 

Postanowiłam udać się do Ikei, gdzie sa produkty zabezpieczenia przed dziećmi. Właściwie niektóre z tych produktów doskonale nadają się jako zabezpieczenia przed kotami. 

W Ikei znalazłam coś co wyglądało na rozwiązanie problemu. Wyglądał, bo na opakowaniu w ogóle nie jest napisane co to jest i do czego służy. Produkt nazywa się blokada uniwersalna i składa się z 2 części plus paska. Dość długo stałam przy półce z tymi rzeczami zastanawiając się czy spytać kogoś z obsługi do czego te rzeczy służą. Jaki jest problem aby opisać to na opakowaniu, tego nie rozumiem.

Postanowiłam zaryzykować 19.90 i kupiłam tę blokadę. W środku była książeczka gdzie pismem obrazkowym.

I zaczął się problem!

Blokada składa się z 2 zapinek i paska. W jedną zapinkę wsuwa się pasek, a po naciśnięciu palcami pasek odskakuje i drzwi można łatwo otworzyć. W drugiej zapince mocuje się pasek. Obie zapinki przykleja się do mebla, zaś pasek uniemożliwia otwarcie drzwi. 

Rozwiązanie jest super ale ma wiele wad. Przede wszystkim instrukcja nie wiele wyjaśnia. Obrazki niby powinny mówić o co chodzi, ale w rzeczywistości trzeba się nieźle nagłowić, żeby zrozumieć o co chodzi.

Problem jest w tym, ze pasek powinien być naprężony i nie pozostawiać zapasu, który pozostawi szparę w drzwiach. Przez taką szparę kot wsadzi głowę a potem całą resztę.

Tak się ucieszyłam, że znalazłam rozwiązanie problemu rozsuwanych drzwi, że nie pomyślałam o długości paska. Po przyklejeniu obu zapinek zdałam sobie sprawę, że pasek jest za długi. Kot nie otworzy drzwi całkowicie. Ale pozostaje ok. 5 centymetrowa szpara. Niejeden kot spokojnie sobie z tym poradzi i wsunie się do środka. Zaczęłam się zastanawiać co zrobić aby skrócić pasek. 

Najprościej byłoby odkleić zapinke i przykleić pare centymetrów dalej. Ale niestety nie da się. Klej trzyma mocno i nie da się już oderwać zapinek.Jedną zapinkę przykleiłam do ściany. Udało mi się ją oderwać ale razem z farbą i została obrzydliwa plama. Zapinki nie da się ponownie przykleić. Jedynym rozwiązaniem jest kupić małe śrubki i przykręcić ją wkrętami do ściany. Przynajmniej w ten sposób zakryje się dziurę po farbie.

Drugie rozwiązanie. Zatrzask trzymający pasek jest tak ścisły że nie można niczym go podważyć. Zaczęłam dokładnie oglądać obrazkową instrukcję i zastanowił mnie obrazek ze śrubokrętem. Strzałka wskazywała na to, że należy wsunąć śrubokręt w szparę na boku zapinki i zatrzask powinien odskoczyć. Rzeczywiście z boku jest szpara. Wypróbowałam metodę na zapince oderwanej od ściany. Działa. Więc do dzieła. ucieszyłam się, że uda mi się poprawić przynajmniej jeden pasek. I tu zaczęły się schody. Próbowałam wsunąć w szparę różne rodzaje śrubokrętów, noże, nożyczki i totalnie nic. W końcu jednym z noży udało mi się prymitywnie podważyć zapadkę i odskoczyła. Odcięłam nożyczkami nadmiar paska i założyłam ponownie. Szpara jest teraz wielkości ok. 3 cm i już żaden kot głowy nie wsadzi.

Przy okazji zaczęła szukać w sieci rozwiązań tego typu. Kiedy wpisze się w google "zabezpieczenia przed dziećmi" można znaleźć firmy oferujące podobne rozwiązania. Do wyboru są paski mocowane do drzwi na klej lub przyssawki. Dostępne sa też mocowania do szafek - urządzenie które łączy 2 uchwyty szafek i uniemożliwia otwieranie ich.

Tak więc istnieją rozwiązania uniemożliwiające kotu otwieranie drzwi, szczególnie rozsuwanych szaf. Niestety rozwiązania te trochę psuja wygląd mebla.


Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.