Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

trzytyg1

Karmienie kota

 • Mięso

  Jest to podstawowy pokarm kota i łatwy do użycia dla miłośników kotów, którzy mają mało czasu i nie chce im się gotować. Można kupić większą ilość i zamrozić. Oczywiście najlepsza jest wołowina (wieprzowinę można dawać kotu ale rzadko). Kot powinien dostawać mięso z tłuszczykiem (nigdy chude) dlatego należy kupować tanie mięso rosołowe - rozbef, antrykot itp.


  Mój ojczym twierdzi, nie wiem na jakiej podstawie, że zwierzęta lubią nadpsute mięso. Np. psy zakopują mięso do ziemi aby skruszało. Kot chyba jednak nie. Majkelek nie ruszy nadpsutego mięsa. Woli też świeżę niż rozmrożone.
  Pies jest drapieżnym padlinożercą, w naturze psowate, które upolują zdobycz, zaczynają od rozszarpania brzucha i zjedzenia wnętrzności, z treścią żołądka włącznie. Wilki, szakale, likaony tak właśnie jedzą. Pies (oczywiście wyłączam wyrwane całkowicie z natury kanapowce) zje bez najmniejszej szkody dla siebie mięso zepsute do stanu półpłynnego. Kotowate to czyste drapieżniki - czyste w sensie charakteru - interesuje je tylko świeże mięso. Jeśli nie jest to przywykły do samodzielnego zdobywania pokarmu typowy dzikus, nieświeże mięso może przypłacić kawałkiem zdrowia.
  Nie dawajmy kotu nadpsutego, ani nawet nieświeżego mięsa. Jeśli nawet kot się skusi, czeka nas sprzątanie wymiotów z dywanu albo w gorszych przypadkach koszty leczenia.

  Podroby wołowe - najlepsze są serca - można pokroić i dawać surowe. Bardzo tanie są nerki ale trzeba je obgotować. Dobra jest też wątroba wołowa ale musi być świeża, należy ją krótko obgotować i nie można jej dawać kotu częściej niż mniej więcej 2 razy w tygodniu. Śledziona jest najtańsza ale dla kota nie ma wartości odżywczej.
  Konina - dawanie koniny jest ryzykowne - zależy z jakiego sklepu. Prawdopodobnie jest czymś konserwowana. U Mimbli i Filutka był problem wymiotów, z którym długo nie mogłam sobie poradzić ani znaleźć przyczyny. Skoro jednak niewybredne psy nie chciały jeść najświeższej koniny dobrego gatunku to coś musiało w niej być. Przestałam ją dawać kotom i skończył się problem wymiotów. Poza tym konie to szlachetne zwierzęta i nie powinno się ich jeść. Nie bez powodu w Polsce, kraju o historycznych tradycjach kawaleryjskich, tradycyjnie nie jada się koniny. Podpisuję się również pod protestem przeciwko eksportowi żywych koni do innych krajów.
  Podroby z kurczaka - Koty uwielbiają kurczaki, dlatego mój Majkelek dostawał chrząstki, gdy jadłam kurczaki. Podrobów nie trzeba gotować lecz serca należy dokładnie myć, gdyż resztki krwi mogą wywołać wymioty. Ponadto gotowanego kurczaka powinno się dawać kotom, gdy mają kłopoty żołądkowe. Koty lubią też rosołek.
  Potrawy z mięsa - zdaniem specjalistów najlepsza karma dla kotów to mielone mięso pomieszane z ryżem i warzywami w proporcjach 2/3 mięsa i 1/3 ryżu i warzyw.
  Próbowałam raz ale moje koty tej potrawy nie tknęły. Doszłam więc do wniosku, że surowe mięso i tak wyjdzie taniej bo nie będzie trzeba połowy jedzenia wyrzucać. Teraz dodaję do mięsa puszkowego ryż lub trochę zupy jarzynowej.

  Gryząc surowe mięso kot czyści sobie zęby. Podawanie samego miękkiego pokarmu może powodować powstawanie kamienia nazębnego, od którego zwierzęta cierpią i chorują.

 • Ryby

  Kilkanaście lat temu karmiłam swoje poprzednie koty wyłącznie rybami, które były łatwo dostępne i znacznie tańsze niż mięso. Oczywiście ryba dla kota musi być obrana z łusek dlatego kupowałam śledzie lub dorsze. Teraz jest inaczej. Ryby są drogie. Poza tym ryby są niehigieniczne - kot nigdy nie zje z miseczki. Zawsze wyjmie rybę, obtrząsa ją i bawi się chlapiąc dookoła krwią i kawałkami ryby. Ryby są też o tyle niebezpieczne, że kot może zwymiotować a plamy trudno jest wtedy usunąć z dywanu.

 • Mleko i wyroby mleczne

  Mleko jest dla kota pokarmem zbytecznym. Niektóre koty go po prostu nie przyswajają i może wywołać ono biegunkę lub inne problemy zdrowotne. Nie powinno się w żadnym wypadku dawać kotu mleka regularnie jako napój. Kot powinien pić wyłącznie czystą wodę. Koty uwielbiają mleko ale należy je dawać bardzo rzadko.
  Lepsze są natomiast wyroby z mleka: jogurt naturalny, śmietana, mleko skondensowane. Przedziwne, ale Mimbla i Filutek nie lubią śmietany, za to chętnie jedzą jogurt.

 • Woda

  Koty piją mało. Ale powinny mieć zawsze miseczkę świeżej wody. Zwłaszcza gdy jedzą suchy pokarm. Miska powinna być duża, najlepiej fajansowa a wodę trzeba zmieniać 2 razy dziennie.

 • Produkty zbożowe

  Nie są dla kota niezbędne, gdyż jest on typowym mięsożercą. W przypadku kłopotów finansowych lub karmiąc koty uliczne można zastosować zapychacz w postaci ryżu lub makaronu. Nie wolno dawać kotom i psom kaszy.

 • Produkty gotowe

  W sklepach jest mnóstwo gotowych pokarmów dla kotów. Moim zdaniem nie powinny być one jednak podstawą żywienia. Ja zawsze stawiam pełną miseczkę chrupek Kitekat (koniecznie musi być też woda lub mleko do popicia) aby kot sobie pochrupał jak zgłodnieje. Czasem zwyczajnie nie mam czasu czegoś kupić i kot musi się zadowolić chrupkami. Jednak zauważyłam, że Michaelek traktuje chrupki jak coś do przegryzienia a nie właściwy posiłek. Nie można dawać kotu wyłącznie chrupek, gdyż po kilku dniach takiej diety może zacząć wymiotować. Poza tym jedzenie samych chrupek wpływa niekorzystnie na wygląd sierści.
  Daję też kotu pokarm z puszki. Oczywiście Kitekat bo jest dobry i najtańszy. W drugiej kolejności idzie Whiskas. Daję kotom też jedzenie mniej znanych marek np. Bellamy, Darling. Przekonałam się jednak, że lepiej nie kupować produktów dużo tańszych, nie znanych marek. Okazują się marnej jakości i koty ich nie jedzą. Lepiej najpierw kupić jedną puszkę na próbę.
  Ze względu na zęby miękki pokarm puszkowy nie powinien całkowicie zastępować surowego mięsa.

  To były moje poglądy na karmienie kotów mniej więcej do 2000 roku. Obecnie nadal karmię koty puszkami, bo nie da się ukryć, że są one najtańsze i najwygodniejsze. Jak najczęściej jednak staram się je zastępować mięsem wołowym lub podrobami. Moje koty nie przepadają za kurczakami. Jednak podstawą żywienia moich kotów są obecnie chrupki takich firm jak: Royal Canin, Iams, Hills, Nutra. Jest to pełnowartościowa, zbilansowana karma, która w zasadzie powinna kotom wystarczyć. Moje koty jednak domagają się prawdziwego mięsa. Okazuje się, że ta pozornie najdroższa sucha karma okazuje się najbardziej ekonomiczna. Koty jedzą znacznie mniej puszkowego, są zdrowsze a także zużywają mniej żwirku.

 • Inne produkty

  Zwierzęta mają różne upodobania i mogą lubić różne rzeczy. Koty z natury nie są łakome i nie rzucają się na wszystko jak psy. Są raczej wybredne. Można jakoś małego kotka przyzwyczaić do jedzenia np. sera białego lub żółtka jaja lub nawet jarzyn ale nie jest to łatwe. Mnie się nie udało, Michaelek nie tknął niczego co nie było mięsem lub specjalnym pokarmem dla kota. Koty powinny jeść biały ser ale nie bardzo go lubią. Nie powinny zaś jeść surowych jajek.
  Zauważyłam, że koty lubią masło. Podawanie kotu kawałka tabletki z grudką masła okazało się bardzo łatwe.

  Należy pamiętać aby inne produkty dawać kotu tylko sporadycznie jako smakołyk. Koty nabierają nawyków żywieniowych w dzieciństwie. Dlatego jeśli kot nie nauczył się jeść jakichś nietypowych pokarmów, jak np. jarzyny lub biały serek, to raczej nie tknie ich jako dorosły kot.

Uwagi nadesłane

 • Kot nigdy nie zje nadpsutego jedzenia, choć nie dawno bylem zdziwiony gdy nasz Koksik zjadł śmierdzący ser! Pies lubi nadpsute mięso bo jest padlinożerca, a kot poluje i je tylko świeżo złowiony pokarm. (Łukasz)

Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.