Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

Maneki-neko Japoński kot przynoszący szczęście

koty

Większość Maneki-neko ma uniesioną lewą łapę, ale są też takie które unoszą prawą łapę. Zgodnie z tradycją lewa łapa oznacza zaproszenie dla klientów i gości, natomiast prawa łapa zaprasza pieniądze i szczęście.


 

Łapa Maneki-neko

W Japonii gest zaproszenia wygląda tak, że w kierunku gości unosi się dłoń wnętrzem do przodu. Tak właśnie wygląda tradycyjny gest Maneki-neko. Kot, gdy się bawi właśnie macha łapką w taki sposób jaki ludziom wschodu kojarzy się z gestem zapraszającym. W kulturze zachodniej, także polskiej, gest ten wygląda inaczej: do gościa zwrócony jest tył dłoni. Dlatego figurki przeznaczone na eksport mają łapkę zwróconą do tyłu.

Kolory Maneki-neko

 

 • Trzykolorowy maneki-neko
  Najpopularniejszy maneki-neko jest trójkolorowy - biały w carne i rude łaty, tak jak najpopularniejszy kot japoński o krótkim ogonie. Trzykolorowe koty były uważane za szczególnie szczęśliwe dla żeglarzy.
 • Biały maneki-neko
  Nie wiadomo dlaczego drugi z kolei najpopularniejszy kolor to biały. Może dlatego, że takie maneki-neko są często udekorowanie kolorowymi ornamentami.
 • Czarny maneki-neko
  Jest on dość rzadki i jest talizmanem przeciwko złu. Chroni on zwłaszcza kobiety przed prześladowcami. japoński kot przynoszący szczęście
 • Czerwony maneki-neko
  Chroni przed złymi duchami i chorobą.
 • Złoty maneki-neko
  Przyciąga pieniądze i bogactwo.
 • Różowy maneki-neko Przynosi szczęście w miłości.

Maneki-neko często nosi obrożę z dzwonkiem. Wywodzi się to z czasów, gdy koty były rzadkimi i drogimi ulubieńcami pań z bogatych domów, które zakładały im obroże z dzwonkiem, aby nie zginęły.

Często figurki maneki-neko noszą kolorowe śliniaczki. Niektóre też zaopatrzone są w japońskie monety.

Największa prawdopodobnie na świecie figura Maneki-neko, o wysokości ok. 6 m, ważący ok. 10 ton, znajduje się w mieście Takoname, w pobliżu miejsca, gdzie odbywają się wyścigi łodzi.
Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.