Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

Maneki-neko Japoński kot przynoszący szczęście


maneki neko Czasem Maneki-neko jest przedstawiany ze złotą monetą. Przyczynę tego wyjaśnia inna legenda. W 19 wieku żył ryba

k, który w drodze powrotnej z połowu zatrzymywał się w kantorze. Zawsze miał ryby dla kota właściciela kantoru.

maneki neko

Było to jego zwyczajem przez lata. Jednak pewnego dnia zachorował i nie mógł chodzić na ryby. Pewnego dnia obudził się

i znalazł leżące obok 2 monety. Dzięki tym pieniądzom przetrwał czas gdy nie mógł pracować. Gdy wydobrzał znowu po połowie zatrzymał się w kantorze ale nie spotkał kota. Spytał o to właściciela kantoru. Ten wyjaśnił, że zabił kota. Któregoś dnia zauważły brak 2 monet. Następnego dnia zauważył kota uciekającego z następną monetą. Zabrał mu ją ale następnego ranka znowu zauważył kota z monetą.

 

 

Rozsierdzony zabił kota za kradzież. Rybak zasmucił się i opowiedział właścicielowi kantoru, że to jego kot chciał odpłacić mu za jego dobroć i pomóc mu w czasie choroby. Właściciel kantoru dał rybakowi dwie monety, które kot zamierzał mu zanieść i ufundował kotu nagrobek "Dla kocura, który wsławił się męstwem i dobrocią".

 

 

Przedziwna wydaje się wiara w magiczną moc zwierząt. Prymitywne ludy wierzyły w osobowość zwierząt. Może wywodzić się to z faktu, że zwierzęta wyczuwają zjawiska przyrodnicze przynoszące nieszczęście, jak powodzie, trzęsikot maneki nekoenia ziemi, huragany i inne kataklizmy. Wyczuwają być może zmianę magnetyzmu ziemi. Ta jednak zdolność często zwracała się przeciw nim gdy, przymitywne ludy uznawały je za przynoszące nieszczęście.

 

 Kot w Japonii kojarzony jest niestety nie tylko z sympatycznym Maneki-neko. Krążą historie wywodzące się ze średniowiecznej literatury fantastycznej o kotach, które przyjmują postać kobiety, którą muszą w tym celu zabić. Te bajki pokutują nawet wśród ludzi z wyższym wykształceniem i czynią wiele szkody nieszczęsnym zwierzętom. W ekskluzywnej dzielnicy Tokyo Ojamadai mieszka pewna pani, której nie lubią sąsiedzi nazywając ją kot maneki nekoNeko-baba (kociara). Jest ona po prostu osobą obdarzoną współczującym sercem i lubiącą koty. Kiedy zapada noc, wyrusza z ogromnym naczyniem jedzenia. Na dźwięk kroków Neko-baby ze wszystkich zakamarków wylegają koty. Po wchłonięciu jedzenia znikają jak duchy.

 

Japończycy uważają za przynoszącego szczęście kota trójkolorowego "mi-ke". Zwierzęta te często towarzyszyły marynarzom, gdyż wierzono, że ostrzegają załogi statków przed sztormami i odpędzają demony burzy. To właśnie statki z róznych narodów w czasach starożytnych i w średniowieczu rozwiozły kota z Egiptu do Europy, Azji i Afryki. Koty służyły na statkach broniąc zapasów żywności przed szczurami.


Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.