Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

Maneki-neko - kot z podniesioną do góry łapą stoi w drzwiach świątyni Gotoku-ji. Kolejna legenda głosi, że japoński arystokrata wszedł do świątyni za kotem a po chwili w miejsce, które opuścił, trafił piorun. Na początku okresu Edo (17 wiek) pewien mnich w świątyni Setagaya, w zachodniej części Tokyo, miał kota Tama. Był biedny i skarżył się kotu: "Trzymam cię mimo mojej biedy, zrób coś dla świątyni".

 

Pewnego dnia Naotaka Li, pan zamku Hikone, skrył się przed deszczem pod wielkim drzewem. Zauważył kota Tama zapraszającego go do świątyni i gdy tylko podążył za kotem w drzewo uderzył piorun. Od tej pory świątynia zmieniła nazwę nakot witający w Japonii Goutoku-ji i stała sie świątynią rodu Li. (dokumenty świątynie potwierdzają tę legendę lecz inna wersja mówi, że ów pan feudalny wszedł do świątyni zaproszony przez kota i zachwyciła go mądrość mnicha, zmartwił się biedą świątyni i uczynił ją świątynią swego rodu). Kot od tej pory jest nazywany Bóstwem Miłosierdzia. Obecnie w tej świątyni stoją setki takich kotów.  Maneki-neko przynosi szczęście w biznesie, gdyż przyciąga klientów. Przynosi też osobiste szczęście i harmonie. Czarny kot przynosi zdrowie, a złoty przynosi bogactwo. Często szkatułki na pieniądze są wykonywane jako figurki tego kota. Do domu przyprowadzają dobrych przyjaciół.

 

Prawdopodobnie wiara w kota, który przynosi szczęście i ochronę wywodzi się z Chin i jest związana z hodowlą jedwabników. Koty chroniły jedwabniki przed gryzoniami. Gdy produkcja jedwabiu została wprowadzona w Japonii w 4 w n.e. kot stał się protektorem. Wykonywano tabliczki z wizerunkiem kota i dedykowano je duchowi jedwabnika.

 

Maneki-neko wykonywane są w różnych kolorach, z różnego materiału. Mają prawą lub lewą łapkę podniesioną. Trzymają różne atrybuty. Interpretacje są różne: podniesiona lewa łapka przynosi pieniądze, oznacza fortunę a takie koty stawia się w barach i pijalniach herbaty. Kotki z podniesioną prawą łapką przynoszą szczęście, dobre zdrowie i ustawia się je w sklepach. Maneki-neko często noszą kolorowe, wzorzyste śliniaczki.

Maneki-neko Japoński kot przynoszący szczęście


maneki neko Czasem Maneki-neko jest przedstawiany ze złotą monetą. Przyczynę tego wyjaśnia inna legenda. W 19 wieku żył ryba

k, który w drodze powrotnej z połowu zatrzymywał się w kantorze. Zawsze miał ryby dla kota właściciela kantoru.

maneki neko

Było to jego zwyczajem przez lata. Jednak pewnego dnia zachorował i nie mógł chodzić na ryby. Pewnego dnia obudził się

i znalazł leżące obok 2 monety. Dzięki tym pieniądzom przetrwał czas gdy nie mógł pracować. Gdy wydobrzał znowu po połowie zatrzymał się w kantorze ale nie spotkał kota. Spytał o to właściciela kantoru. Ten wyjaśnił, że zabił kota. Któregoś dnia zauważły brak 2 monet. Następnego dnia zauważył kota uciekającego z następną monetą. Zabrał mu ją ale następnego ranka znowu zauważył kota z monetą.

 

 

Maneki-neko Japoński kot przynoszący szczęście

koty

Większość Maneki-neko ma uniesioną lewą łapę, ale są też takie które unoszą prawą łapę. Zgodnie z tradycją lewa łapa oznacza zaproszenie dla klientów i gości, natomiast prawa łapa zaprasza pieniądze i szczęście.


 

Łapa Maneki-neko

W Japonii gest zaproszenia wygląda tak, że w kierunku gości unosi się dłoń wnętrzem do przodu. Tak właśnie wygląda tradycyjny gest Maneki-neko. Kot, gdy się bawi właśnie macha łapką w taki sposób jaki ludziom wschodu kojarzy się z gestem zapraszającym. W kulturze zachodniej, także polskiej, gest ten wygląda inaczej: do gościa zwrócony jest tył dłoni. Dlatego figurki przeznaczone na eksport mają łapkę zwróconą do tyłu.

koty powitalne

Maneki-neko Japoński kot przynoszący szczęście

koty

W wielu budynkach w Japonii widzi się figurki kotów, które zapraszają klientów do środka i wróżą dobre interesy. Czarny kot przynosi dobre zdrowie, złoty kot pieniądze. Wielu Japończyków kolekcjonuje te figurki, gdyż przynoszą nie tylko szczęście w interesach ale także dobrze wróżą domowi.

 

 

Maneki-neko
Japoński kot przynoszący szczęście


 

We współczesnej Japonii szczególnie popularne są figurki tzw. kota zapraszającego, zwanego Maneki-neko.

 

Jest to kot przynoszący szczęście dlatego jego figurki stawia się wszędzie, zwłaszcza przed sklepami lub firmami, gdyż przynosi on powodzenie w biznesie.

Maneki-neko przedstawiany jest jako kot biały, czarny lub kolorowy. Jego charakterystyczną cechą jest jedna łapa uniesiona w górę w tradycyjnym japońskim geście zapraszającym.

 

 

Legendy japońskie
związane z kotem

Zwierzęciem bardzo przez ludzi oczernianym jest kot. Szczególną złośliwość i złą moc przypisuje się kotom bardzo sędziwym oraz tym z długimi ogonami (większość japońskich kotów ma ogony krótkie, które niekiedy wyglądają jak pomponiki). Ważny też jest kolor kota najniebezpieczniejszy są podobno koty rude. Zaraz po nich idą trójkolorowe, chociaż w niektórych rejonach kraju mike-neko (czyli trójkolorowe) traktowane są z dużym szacunkiem i uważane za przyjaciół. Mike, zwłaszcza w osadach rybackich, uważa się za zwierzęta przynoszące szczęście.

 

 

Więcej artykułów…

Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.